Konkrétne leto – Súčasné európske geometrické tendencie

Autor: Peter Krivda Soliwarski | 10.7.2018 o 14:40 | Karma článku: 1,46 | Prečítané:  283x

... festival Konkrétne leto - Súčasné európske geometrické tendencie je tu a som presvedčený, že tak ako predošlé projekty bude mať úspech...

....a tak opäť po roku absolvujeme v Bratislave fantastický festival výtvarného umenia. Ak sme po 22. (slovom dvadsať dva) rokov sledovali počas letných mesiacov prezentáciu sôch a trojrozmerných objektov v priestoroch bratislavských galérií, výstavných sieni, ale aj v exteriéri parkového priestoru pod názvom Socha a objekt, ktorých autormi boli, alebo stále sú výtvarníci zo Slovenska, ale aj z toho najširšieho zahraničia, výtvarníci, ktorých diela sú v mnohých prípadoch ozdobou najvýznamnejších galérií vo svete, tento rok sa náplň tohto festivalu zmenila. Teraz už 23. ročník  nesie názov Konkrétne leto – Súčasné európske geometrické tendencie a samozrejme, tak ako pri  všetkých predošlých ročníkoch aj teraz je autorom, dramaturgom a organizátorom výstav najsúčasnejších trendov výtvarník a galérista akad. maliar Viktor Hulík.

Ako uvádza „cieľom výtvarného festivalu Konkrétne leto je predstaviť slovenskému divákovi širokú škálu podôb konkrétneho a geometrického umenia od umelcov zo Slovenska, Českej republiky ako aj z rôznych európskych krajín, vo viacerých galériách a kultúrnych inštitútoch v Bratislave. Tvorba týchto autorov je charakteristická často uplatňovanými matematickými princípmi a sériovosťou, je tlmočená farbou, svetlom, pohybom, objemom a priestorom. Mnohí autori vývojovo posúvajú a obohacujú o nové dimenzie aj v súčasnosti“. Keď boli jednotlivé prezentácie odštartované 26.6.2018 o 15.00 v Poľskom kultúrnom inštitúte tvorbou poľskej umelkyne Anny Szprynger zrejme sme ešte netušili čo úžasné je pre nás a pre širokú verejnosť z oblasti konkrétneho umenia a geometrickej abstrakcie pripravené. V ďalšiu hodinu sme sa presunuli do Galérie mesta Bratislavy Mirbachovho paláca, aby sme sa tam stretli s tvorbou jedného z najdôležitejších autorov slovenskej výtvarnej scény dvadsiateho a dvadsiatéhoprvého storočia Petra Rollera.

Stále svieže diala tohto nestarnúceho umelca s neustále novými prínosmi v tvarovom aj obsahovom výraze, prekvapujú pri každej výstave tohto autora. Okrem toho, že sa každý rok tešíme na festival umenia v Bratislave kvôli novým prínosom v poznaní v oblasti výtvarného umenia, v neposlednom rade je to aj radosť zo stretávania sa priateľov a zoznamovaní sa s tými, ktorí sa priateľmi stanú aj napriek vzdialenostiam krajín z ktorých pochádzame. Tak sme sa z Mirbachovho paláca pohli po hodine opäť o niečo väčšia skupina ku Galérii Rakúskeho kultúrneho fóra, kde už mala nainštalované svoje plošné aj trojrozmerné objekty rakúska autorka Barbara Höller

a potom odtiaľ opäť do centra starého mesta, kde v Galérii Francúzskeho inštitútu vystavuje plastické objekty Fabrice Ainaut, sochár využívajúci pri geometrickom tvarovaní plastík aj umelé svetlo, ktoré dáva dielam ďalší výpovedný rozmer.

V galérii Z, kam sme sa presunuli v nasledujúcej hodine vystavujú členovi Umeleckého spolku otvorených štruktúr z Maďarska (Open Structures Art Society – OSAS) založený v roku 2006, kedy si dal za  cieľ zabezpečiť prezentáciu a zachovanie geometrického umenia, ktoré sa považuje za progresívnu tradíciu maďarskej umeleckej tvorby. Názov spolku je referenciou na slobodné vizuálne štúdie a tvorivé experimenty zastúpených umeleckých odvetví, na interdisciplinárne uvažovanie spolku a otvorenú spoločnosť Karla Poppera.

  A hosťom a čestným členom na súčasnej výstave je autor celého projektu, Viktor Hulík. (pre úplnosť zoznam členov OSAS - Levente Bálványos, Barna Benedek, Tibor Gáyor, István Haász, Katalin Haász, István Haraszty, Katalin Hetey, Tamás Jovánovics, Antal Kelle, Tamás Konok, Zsuzsanna Kóródi, Dóra Maurer, János Megyik, András Mengyán, Júlia N.Mészaros, Vera Molnár, Barbara Nagy, István Nádler, András Szöllösi-Nagy, Judit Nemes, Kamilla Szíj a András Wolsky.
čestní členovia: Bob Bonies, Hans-Jörg Glattfelder, Viktor Hulík, Manfred Mohr). Musíme trochu závidieť maďarským priateľom podporu v domácich podmienkach pri ich prezentáciách a činnosti vôbec.

Nakoniec o 20.00 bolo vyvrcholenie celého festivalového maratónu Konkrétne leto – Súčasné európske geometrické tendencie vo výstavných priestoroch Umeleckej besedy Slovenskej na Dostojevského rade, ktorá je jemne povedané, detinsky premenovaná na Umelku. Vyvrcholenie neznamená len to, že sa tu koná posledná výstavná prehliadka festivalu, ale v neposlednej miere je to aj miesto, kde sú sústredené výtvarné diela Slovenských autorov v symbióze výberu s dielami výtvarníkov z celej Európy - Štefan Balázs, Mária Balážová, Joanick Becourt (F), Milija Belic (F), Štefan Belohradský, Pavol Binder, Péter Botos (H), Jerzy Budziszewski (PL), Marian Drugda, Jan Dudéšek (CZ), Oleg Fintora, Eva Francová (CZ), Ingo Glass (H), Tibor Hamza, Ján Hoffstädter, Barbara Höller (A), Gerhard Hotter (D), Viktor Hulík, Ladislav Jezbera (CZ), Tamás Kovács (H), Štěpán Málek (CZ), Václav Malina (CZ), NAGÁMI (H), Roland Orepük (F), Roland de Jong Orlando (NL), Lászlo Otto (H), Otto Reitsperger (D), Reinhard Roy (D), Pavol Rusko, János Szász SAXON (H), Jaromír Šimkůj (CZ), Rudo Sikora, Bogumila Strojna (F), Aleš Svoboda (CZ), Anna Szprynger (PL) Markéta Váradiová (CZ), József Zalavári (H), Ludwig Wilding (D).

Spolukurátorkou tohto výberu a výtvarnej zostavy je Zsuzsa Dárdai, nezávislá umelkyňa a umelecká organizátorka z Maďarska.  Krásny pocit z fantastických zážitkov pri výnimočnom umení spojený s radosťou z nádherných stretnutí ľudí rovnako priaznivo naladených na výtvarné umenie, ktoré už desaťročia napĺňa svojou výpovednou hodnotou  a stále sa ďalej rozširuje o ďalšie možnosti je snáď doposiaľ cítiť vo všetkých výstavných priestoroch, kde sú výtvarné diela Konkrétneho leta prezentované.

Progresívne tendencie snažení v oblasti geometrickej abstrakcie a konkrétneho umenia majú potenciál spájať svoju filozofiu s ďalšími výtvarnými cestami, ktoré sa vzájomne dopĺňajú – minimal-art, alebo op-art....ai,...a zasahujú svojím vplyvom veľmi širokú oblasť výtvarného umenia, výtvarnej tvorby, ale aj záujemcov o výtvarné umenie. O to viac je potom zarážajúce vyjadrenie členiek komisie, ktorá hodnotila žiadosti o finančnú podporu z Bratislavskej regionálnej dotačnej schémy na podporu kultúry na rok 2018 Prof. Ilony Németh, DLA  a PhDr. Petry Hanákovej, PhD. Spomínané osoby, pôvodne som hodlal použiť termín dámy, ale bojím sa, že by sa na ten termín urazili a tak použijem všeobecnejší, osoby. Teda spomínané osoby sa k žiadosti organizátora festivalu Konkrétne leto / Súčasné európske geometrické tendencie vyjadrili „geometrické tendencie v súčasnom slovenskom umení svojím zameraním na úzku skupinu nadšencov a záujemcov o tento druh umenia nemajú za súčasnej konkurencie dostatočný význam pre rozvoj kultúry v širšom význame“.

Na základe tohto hodnotenia „odbornou“ hodnotiacou komisiou získal projekt menej ako 65% maximálneho bodového zisku z priemeru bodového hodnotenia oboch hodnotiteľov. Z tohto dôvodu ho hodnotiaca komisia neodporúča v zmysle VZN č. 2/2016 podporiť. Keď som to čítal, až ma striaslo.  Akoby som sa prebudil do sedemdesiatich rokov 20.tého storočia. Opäť sa povstali mesiáši, ktorí rozhodujú o tom čo má a čo nemá „význam pre rozvoj kultúry“. Ak som v texte uvádzal zoznam vystavujúcich autorov, nebolo to len kvôli prehľadu, ale aj preto, aby každý, kto má aký taký prehľad o súčasných tendenciách výtvarnej tvorby v Európe, mohol posúdiť či sú tieto „geometrické tendencie v súčasnom slovenskom umení svojím zameraním skutočne len na úzku skupinu nadšencov a záujemcov o tento druh umenia, alebo a ja to tvrdím v plnej miere a zodpovednosti „je to jedna z mnohých tendencií v súčasnom výtvarnom umení, ktorá dotvára obraz o vývoji súčasnej abstraktnej tvorby s neodškriepiteľnou tendenciou neustále sa rozvíjať a vstrebávať stále väčší objem tvorcov, ale aj vnímateľov !!!“. 

Malé odporúčanie pre spomínané osoby – pokúste sa pred hodnotením naštudovať, čo vlastne hodnotíte, aby ste si neuhnali minimálne hanbu. V neposlednej miere by ste mohli organizátorovi festivalu Konkrétne leto akad. mal. Viktorovi Hulíkovi skôr poďakovať za aktivity, ktoré vytvára, namiesto kladenia polien pod nohy. Skúste, osoby, niekedy aj vy zorganizovať niečo pre širšiu verejnosť, nie len pre seba, aby ste pochopili, koľko námahy je potrebné vynaložiť aby sa obdobný projekt uskutočnil !!!

Ale napriek  všetkému festival Konkrétne leto - Súčasné európske geometrické tendencie je tu a som presvedčený, že tak ako predošlé projekty bude mať úspech. Skúste to prísť zhodnotiť, alebo sa prinajmenšom aspoň obohatiť o zážitky z kvalitného umenia.

text, foto © Peter Krivda Soliwarski

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Hriešnica, prekliata dcéra či bohyňa. Kto bola Morena

Jarný zvyk odráža krvavé pohanské rituály.

Ukrajinci išli do rizika. Do čela krajiny si vybrali novú tvár

Volodymyr Zelenskyj bude novým ukrajinským prezidentom.

Pri Poslednej večeri urobil Leonardo da Vinci fatálnu chybu

O omyle, ktorého sa dopustil maliar, sa hovorí málo.


Už ste čítali?